Platinum Subaru Rally Team po pierwszej pętli Rajdu Karkonoskiego

Trwa rywalizacja w Rajdzie Karkonoskim,  stanowiącym trzecią rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Po pierwszej sobotniej pętli i przejechaniu trzech odcinków specjalnych Wojciech Chuchała z Kamilem Hellerem zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Michał i Grzegorz Bębenkowie po awarii półosi spadli na jedenastą pozycję.

Malownicze trasy wytyczone w Sudetach i piękna, letnia pogoda co roku przyciągają na Rajd Karkonoski tłumy kibiców. W tym roku fani rajdów podziwiają rywalizację załóg startujących w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Lausitz Cup – Pucharu Łużyc. Podczas pierwszej sobotniej pętli świetne wyniki notowali Wojciech Chuchała z Kamilem Hellerem. Załoga Platinum Subaru Rally Team była druga na każdym z trzech odcinków specjalnych.

IMG_0557

Wojciech Chuchała: Biorąc pod uwagę stopień trudności tych odcinków specjalnych, to strata nie jest duża. Szczególnie, że pierwsza pętla była trochę testowa, pozwalająca zweryfikować setup samochodu. Było też bardzo ślisko, więc nie brakowało jazdy bokami ku uciesze kibiców. Na hopie w Karpaczu poczuliśmy się z kolei jak w samolocie, ale udało się bezpiecznie wylądować. Teraz wprowadzimy kilka zmian w ustawieniach samochodu i już niebawem ruszamy na drugą pętlę.

Kamil Heller: Za nami pierwsza pętla, która poszła dobrze, bez większych problemów. Szczególnie trudny był odcinek Karpacz – długi, kręty i wymagający zmiany tempa jazdy. Zaskoczyła nas też nieco jego słynna hopa, przed którą jednak trzeba zwolnić, bo w przeciwnym razie można zaliczyć nie do końca kontrolowany lot. Pozostałe próby także stanowią duże wyzwanie, więc czekamy już na drugą pętlę, którą zakończą dwa przejazdy miejskiego oesu Zabobrze.

IMG_5399 copy

Michał i Grzegorz Bębenkowie na pierwszym dzisiejszym oesie zanotowali siódmy czas. Niestety podczas przejazdu odcinka Karpniki awarii uległa tylna półoś, a załoga Platinum Subaru Rally Team musiała przejechać niesprawnym samochodem jeszcze najdłuższy, 23-kilometrowy OS Karpacz. Awaria kosztowała ich spadek na jedenaste miejsce.

Michał Bębenek: Na pierwszym odcinku, gdzieś od czwartego kilometra straciliśmy jedną półoś. Całą pętlę musieliśmy przejechać z tą awarią. Ukręciła się, ale nie było to efektem konkretnego błędu. Mieliśmy pecha, niestety taki jest motorsport – tu może się wszystko wydarzyć.

Grzegorz Bębenek: Pierwsza pętla była sucha, dobrze wstrzeliliśmy się z wyborem opon. Jedziemy z siódmym numerem, trafialiśmy więc też na miejsca, na których leżało trochę błota na szybkich zakrętach. Było w miarę przyczepnie, odcinki wymagały dużo skupienia, ponieważ w takich warunkach są dużo szybsze niż na mokrej nawierzchni. Gdzieś na czwartym kilometrze poczuliśmy, że coś jest nie tak z samochodem, okazało się, że ukręciła się nam półoś. Skończyliśmy oes, ale jazda była bardziej ostrożna, ze względu na uszkodzenie. Teraz mechanicy starają się podczas serwisu na doprowadzenie Subaru do pełnej sprawności.

Platinum Subaru Rally Team to zespół rajdowy, który powstał w 2013 roku. Jego barwy reprezentują Michał i Grzegorz Bębenkowie – obecni Wicemistrzowie Polski z 15-letnim stażem w RSMP oraz Wojciech Chuchała i Kamil Heller – młodzi zawodnicy, którzy mają już na koncie tytuł Mistrzów Polski w grupie N. Platinum Subaru Rally Team rywalizuje w pełnym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2013. Obie załogi startują w Subaru Imprezach R4.

Fot. M.Kaliszka i T.Kaliński