Bębenek po testach Peugeota

W środę na Kaszubach zespół Platinum Rally Team po raz pierwszy testował swój nowy samochód. Michał Bębenek przejechał ponad 60 km zmieniając ustawienia auta i dopasowując zawieszenie do zimowych warunków. W najbliższy piątek rozpoczyna się pierwsza runda Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

W sezonie 2012 zespół współpracował będzie z węgierską firmą Tagai Racing Technology, która zajmie się obsługą i serwisowaniem Peugeota 207 S2000. Po oficjalnej prezentacji nowej rajdowej broni braci Bębenków przyszła pora na pierwsze testy, które odbyły się tuż przed startem do Rajdu Baltic Cup, będącego pierwszą rundą Platinum RSMP.

Michał Bębenek: Testowaliśmy dziś po raz pierwszy Peugeota 207 S2000 w ciężkich, zimowych warunkach. Wiele rzeczy w aucie jest dla nas wciąż nowych, ale myślę, że testy wypadły bardzo dobrze. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Mam nadzieję, że szybko zaprzyjaźnimy się z tym autem i z każdym przejechanym kilometrem będzie lepiej. Odnalazłem już wewnętrzny spokój podczas prowadzenia tego samochodu. Oczywiście dopiero podczas rywalizacji na odcinkach specjalnych dowiemy się, czy umiemy już podróżować nim naprawdę szybko. Z pewnością jeszcze wiele pracy przed nami, ale jesteśmy dobrej myśli. Rajd nie będzie należał do łatwych. Ciężkie warunki zimowe, dosyć wąskie i techniczne odcinki specjalne – to wszystko powoduje, że każde najmniejsze wyjechanie poza drogę może skończyć się wielominutową stratą, jeśli w konkretnym miejscu zabraknie np. kibiców, którzy pomogą wypchnąć samochód. W roku ubiegłym bardzo dobrze się nam tutaj jechało i mam nadzieję na powtórkę w obecnym sezonie. Bardzo dobrze pracuje się nam z serwisem Tagai Racing Technology. Podczas ustawiania auta tradycyjnie już współpracuję w Wojciechem Pischingerem, którego obecność i pomoc jest dla mnie bardzo ważna. Doświadczenie TRT powoduję, że wszelkie korekty ustawień auta dokonywane są bardzo sprawnie i idą we właściwym kierunku. Cieszę się z tego, że po zmianach samochód bardzo dobrze spisywał się na ośnieżonej nawierzchni. Charakter auta S2000 bardzo mi odpowiada, choć wymaga dużej koncentracji.

Grzegorz Bębenek: Pierwsze wrażenia po testach nowej rajdówki są bardzo pozytywne. Już od kilku tygodni z niecierpliwością czekaliśmy na zapoznanie z tym samochodem. Typowo zimowe warunki jazdy i padający z przerwami śnieg to dokładnie to, czego możemy spodziewać się w najbliższy weekend podczas rajdu. Już po przejechaniu kilkunastu kilometrów widziałem u Michała radość z jazdy Peugeotem. Myślę, że dość szybko zaprzyjaźnimy się z tym autem. Gabaryty 207-ki powodują, że jest on znacznie zwinniejszy na wąskich odcinkach specjalnych niż Mitsubishi Lancer, którym startowaliśmy w ubiegłym sezonie. Trzeba podejść do trasy rajdu z dużą ostrożnością, bowiem każde wypadnięcie z drogi w zaspę, może spowodować spore straty czasowe. Odcinki specjalne są trudne techniczne. Coś więcej będziemy wiedzieć po dzisiejszym zapoznaniu. Jestem optymistycznie nastawiony przed startem i myślę, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby się do niego dobrze przygotować.

Pierwsza runda Platinum RSMP rozpocznie się w piątkowy wieczór prologiem rozgrywanym na terenie Ergo Areny. Kolejne dwa dni to rywalizacja załóg w zimowej scenerii kaszubskich odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 180 km. Zwycięzców poznamy w niedzielne popołudnie. Sponsorami zespołu w sezonie 2012 są: Orlen Oil – producent olejów Platinum, Dr.Marcus International, Orlen Oil Czesko, Platinum Oil – producent płynów do spryskiwaczy Sylen, Igloo raz firmy Prince i AQQ.

Fot. Marcin Kaliszka